Kuvaus
Täysjousitettu sähkömaastopyörä
Helkama FSE12 -sähköpyörä on suunniteltu urheilulliseen maastoajoon ja kiinnittää katseet viimeistellyllä ja tyylikkäällä runkomuotoilulla. FSE12 on varustettu huikealla akkukapasiteetilla sekä modernilla Shimanon 2nd Gen EP801 -moottorilla. Optimaalisen voimantuoton saavuttamiseksi pyörässä on mullet-renkaat; 29 tuuman rengas edessä ja leveä, 27,5+ tuuman rengas takana. Ajomukavuutta lisää Sorata Pro -hissitolppa. Laadukkaiden komponenttien myötä jyrkät rinteet ja haastavat metsäpolut eivät ole haaste, vaan ajo on nautinnollista myös juurakoissa ja kivikoissa.
| Tuotenimi | |
|---|---|
| Merkki | Helkama |
| Runko | Alumiini |
| Rungon koko | 16,5″, 18″, 19,5″ |
| Etuhaarukka | RockShox 35 Gold 160 mm boost |
| Takajousitus | RockShox Deluxe Select+ RT 185×55 Trunnion |
| Vaihteisto | Shimano M8100 SGS XT 12v Shadow+ |
| Vaihteiden määrä | 12 |
| Vaihdevipu | Shimano Deore XT SL-M8100 |
| Etujarrut | |
| Takajarrut | |
| Jarrukahva | Tektro |
| Kampisarja | FSA CK-752 165mm / 34H |
| Ketjut | Sunrace CN12E |
| Kiekot | Mach1 30-622 36R musta / 40-584 36R musta |
| Istuin | Selle Royal Essenza Athletic |
| Istuinkannatin | Hissitolppa Sorata Pro 30,9 x 430 mm / 125 mm |
| Ohjaustanko | Alumiini 35/780 mm |
| Ohjainkannatin | Kiinteä 35 mm |
| Taka-akselin mitat | 12x168x1.0mm |
| Renkaat | Schwalbe Eddy Current |
| Rengaskoko | 29″/27,5+” |
| Renkaiden koko ETRTO | 65-622 / 70-584 |
| Moottorin merkki | Shimano |
| Moottorin malli | Shimano EP801 |
| Moottorin tiedot | 250W – 36V – 85Nm- 25km/h |
| Akku malli | Darfon E4COM |
| Akun energiamäärä (Wh) | 708 |
| Akun sijainti | Integroitu |
| Akun latausaika | 80 % 3,8 h/ 100 % 5,6 h |
| Laturi | Darfon Smart 4A |
| Näyttö | Shimano EM800 |
| Väri | siniharmaa |
| Painoraja (kg) | 140 |
| Suosituspituus | |
| Paino (kg) | 27,5 |






