Kuvaus
Sähköfatpyörä joka vie sinut pidemmälle, mukavammin
Helkama F 12v 27,5” on sähköfatpyörä, joka on suunniteltu viemään sinut pidemmälle ja mukavammin – olipa kyseessä työmatka auraamattomalla teillä, talviretki tuntureilla tai kalareissu erämaajärvelle. Isompi 27,5” rengaskoko rullaa ja ylittää esteet vakaammin joka lisää ajomukavuutta erityisesti pitkillä matkoilla ja vaihtelevassa maastossa. Iso 630 Wh:n akku mahdollistaa pitkät ajomatkat yhdellä latauksella. Etujousitus vaimentaa tehokkaasti iskut kivikossa, juurakossa ja epätasaisilla reiteillä. Se parantaa ajomukavuutta ja vähentää käsien rasitusta, erityisesti pitkillä lenkeillä ja teknisessä maastossa.
| Tuotenimi | |
|---|---|
| Runko | Alumiini |
| Rungon koko | L (20″), M (18″), S (16″), XL (22″) |
| Etuhaarukka | Manitou Mastodon Comp 100mm EXT |
| Vaihteisto | Shimano M8100 SGS XT 12v Shadow+ |
| Vaihteiden määrä | 12 |
| Vaihdevipu | Shimano SLX SL-M7100-12 |
| Etujarrut | Tektro HD-M535 hydraulinen 4-mäntä 203mm, 6-pultti |
| Takajarrut | Tektro HD-M535 hydraulinen 4-mäntä 180mm, 6-pultti |
| Jarrukahva | Tektro HD-M535 |
| Kampisarja | Samox 160mm/34T |
| Ketjut | Sunrace CN12E |
| Kiekot | Mulefut V-Cut 80SL 32H |
| Istuin | Ergon ST10 GEL |
| Istuinkannatin | Hissitolppa Kind Shock LEV Si 30,9 x 442 mm / 150 mm |
| Ohjaustanko | Alumiini 780mm(16″ 720mm) |
| Ohjainkannatin | Satori URSA 50mm |
| Taka-akselin mitat | Läpiakseli 12mm/227mm/1,5mm |
| Renkaat | VeeTire Snow Avalance |
| Rengaskoko | 27,5″ |
| Renkaiden koko ETRTO | 114-584 |
| Moottorin merkki | Shimano |
| Moottorin malli | Shimano EP600 |
| Moottorin tiedot | 250W – 36V – 85Nm- 25km/h |
| Akku malli | Shimano EN606 |
| Akun energiamäärä (Wh) | 630 |
| Akun sijainti | Runkoakku |
| Akun latausaika | 80 % 8,1 h/ 100 % 10,2 h |
| Laturi | Shimano E6002 |
| Näyttö | Shimano EN600 |
| Väri | karpalonpunainen, Lumenvalkoinen, Metsänvihreä |
| Painoraja (kg) | 145 |
| Suosituspituus | |
| Paino (kg) | 26,4 |







