Kuvaus
Helkama FE kulkee siellä, missä muut jäävät jälkeen
Helkama FE on sähköfatpyörä, joka on tehty seikkailuihin – vuodenajasta ja reitistä riippumatta. Talvinen päiväretki laavulle, keväiset polut tai syksyinen kivikkoreitti – tämä pyörä kulkee siellä, missä muut jäävät jälkeen. Laadukas joustokeula pehmentää iskut ja tekee ajosta sulavaa myös kivikossa ja juurakossa. Hissitolppa mahdollistaa nopean siirtymisen tehokkaasta polkemisesta hallittuun alamäkiajoon. Leveät renkaat tarjoavat pitoa ja vakautta kaikilla alustoilla – lumella, mudassa ja hiekassa. Runkoon integroitu 708 Wh akku tarjoaa pitkän toimintamatkan, ja Shimano EP801 -moottori (85 Nm) takaa vääntöä jyrkkiinkin nousuihin. 12-vaihteinen voimansiirto varmistaa, että oikea vaihde löytyy joka tilanteeseen – olitpa sitten matkalla töihin tai tutkimassa uusia reittejä.
| Tuotenimi | |
|---|---|
| Runko | Alumiini |
| Rungon koko | 15″, 17,5″, 20″ |
| Etuhaarukka | Manitou Mastodon Comp 100mm |
| Vaihteisto | Shimano M8100 SGS XT 12v Shadow+ |
| Vaihteiden määrä | 12 |
| Vaihdevipu | Shimano Deore SLX M7100 |
| Etujarrut | Tektro HD-M535 hydraulinen 4-mäntä 203mm, 6-pultti |
| Takajarrut | Tektro HD-M535 CL hydraulinen 4-mäntä 180mm, centerlock |
| Jarrukahva | Tektro HD-M535 |
| Kampisarja | Samox 160mm/34T |
| Ketjut | Shimano CN-M6100-12 |
| Kiekot | Mulefut V-Cut 80SL 32H |
| Istuin | Ergon ST10 GEL |
| Istuinkannatin | Hissitolppa Kind Shock LEV Si 30,9 x 442 mm / 150 mm |
| Ohjaustanko | Alumiini 780mm(15″ 720mm) |
| Ohjainkannatin | Satori URSA 50mm |
| Taka-akselin mitat | Läpiakseli 12mm/227mm/1,0mm |
| Renkaat | Schwalbe Jumbo Jim |
| Rengaskoko | 26″ |
| Renkaiden koko ETRTO | 120-559 |
| Moottorin merkki | Shimano |
| Moottorin malli | Shimano EP801 |
| Moottorin tiedot | 250W – 36V – 85Nm- 25km/h |
| Akku malli | Darfon E4COM |
| Akun energiamäärä (Wh) | 708 |
| Akun sijainti | Integroitu |
| Akun latausaika | 80 % 3,8 h/ 100 % 5,6 h |
| Laturi | Darfon Smart 4A |
| Näyttö | Shimano EN600 |
| Väri | laguuninvihreä, valkokulta |
| Painoraja (kg) | 145 |
| Suosituspituus | |
| Paino (kg) | 27,6 |







