Kuvaus
Monipuolinen sähköfatpyörä runkoakulla
Helkama FE10 on sähköfatbike, jossa on vääntävä ja erittäin energiatehokas Shimanon E7000 -moottori sekä osittain integroitu akku. Kevyt, 2,8 kilogramman moottori mahdollistaa tavallista maastopyörää vastaavan ajotuntuman. Moottori on tarkoitettu vaativaan maastoajoon selviytymään reitillä olevista juurakoiosta ja kivikoista. Helkama FE10 -fatbikessä on kymmenvaihteinen Shimano Deore -vaihteisto sekä luotettavat Shimanon hydrauliset MT200-levyjarrut.
| Tuotenimi | |
|---|---|
| Merkki | Helkama |
| Runko | Alumiini |
| Rungon koko | 18″, 20″ |
| Etuhaarukka | teräs |
| Vaihteisto | Shimano Deore M6000 10v |
| Vaihteiden määrä | 10 |
| Vaihdevipu | Shimano SL-M6000 Deore |
| Etujarrut | Shimano MT200 hydraulinen levyjarru 180 mm |
| Takajarrut | Shimano MT200 hydraulinen levyjarru 180 mm |
| Jarrukahva | Shimano |
| Kampisarja | Samox e-Fat 34H, 170 mm |
| Ketjut | KMC |
| Kiekot | Weinnman HL801 80-559 |
| Istuin | Selle Royal Essenza Athletic |
| Istuinkannatin | 30,9 x 350 mm |
| Ohjaustanko | Alumiini 35/780 mm |
| Ohjainkannatin | Kiinteä 35 mm |
| Taka-akselin mitat | 12x227x1.5mm |
| Renkaat | Schwalbe Jumbo Jim musta |
| Rengaskoko | 26″ |
| Renkaiden koko ETRTO | 120-559 |
| Moottorin merkki | Shimano |
| Moottorin malli | Shimano E7000 |
| Moottorin tiedot | 250W – 36V – 60Nm- 25km/h |
| Akku malli | Shimano E8010 |
| Akun energiamäärä (Wh) | 504 |
| Akun sijainti | Runkoakku |
| Akun latausaika | 80 % 4 h/ 100 % 7,5 h |
| Laturi | Shimano E6002 |
| Näyttö | Shimano E7000 |
| Väri | musta, vihreä |
| Painoraja (kg) | 145 |
| Suosituspituus | |
| Paino (kg) | 27 |







