Kuvaus
Urbaani klassikko
Jopo eli jokaisen polkupyörä on rakastettu citypyörä monen ikäiselle ja kokoiselle polkijalle ja se tarjoaa huoletonta ajoa mukavan pystyllä ajoasennolla. Jopo suunniteltiin alun perin jo 1960-luvulla ja onkin ollut monen suosikkifillari jo vuosikymmeniä. Vuonna 2025 jopo viettää juhlavuottaan, kun sillä on kruisailtu jo 60 vuoden ajan. Kaikki Helkaman jopot suunnitellaan Suomessa ja valmistetaan käsin Hangossa.
| Tuotenimi | Helkama jopo 1v 24″ |
|---|---|
| Runko | Teräs |
| Rungon koko | 45 cm |
| Etuhaarukka | teräs |
| Vaihteisto | Shimano 1v |
| Vaihteiden määrä | 1 |
| Takajarrut | jalkajarru |
| Kampisarja | Alumiini 38H, 170mm |
| Ketjut | KMC 1/2″ x 3/32″ |
| Kiekot | Mach1 21-507 36R |
| Istuin | jopo Selle Royal |
| Istuinkannatin | 27,2 x 300 mm |
| Ohjaustanko | Teräs 24.2/630mm |
| Ohjainkannatin | Alumiini 25,4/ 40/ 220mm |
| Renkaat | Schwalbe Road Cruiser |
| Rengaskoko | 24″ |
| Renkaiden koko ETRTO | 47-507 |
| Väri | hiekka, jäkälä, minttu, musta, sorbet, säde, valkoinen |
| Lukko | AXA Solid |
| Painoraja (kg) | |
| Suosituspituus | |
| Paino (kg) | 15,4 |












