Kuvaus
Jäykkäperä työmatkoilta metsälenkeille
Helkama X -sähkömaastopyörä tarjoaa yhden pyörän kaikkiin tarpeisiisi – se on valintasi, kun haluat erinomaista ajomukavuutta riippumatta siitä, onko luvassa vauhdikas työmatka vai vapaa-ajan maastolenkki. Sähkömaasturissa on moderni geometria ja entistä matalampi sekä lyhyempi runko, joka mahdollistaa ketterämmän kurvailun mutkikkailla metsäpoluilla. Pyörän 29-tuumaiset maastorenkaat on suunniteltu vaihteleville pinnoille. X-mallista on saatavilla myös pienempi 15″ runko 27,5″ renkailla
| Tuotenimi | |
|---|---|
| Merkki | Helkama |
| Runko | Alumiini |
| Rungon koko | L (19″), M (17″), XL (21″) |
| Etuhaarukka | RockShox 35 Gold RL 29″ 130 51mm MXL Stealth / RockShox Psylo Silver 29″ 130mm 44mm |
| Vaihteisto | Shimano Deore RD-M5130 10v Linkglide |
| Vaihteiden määrä | 10 |
| Vaihdevipu | Shimano Deore SL-M5130 10v Linkglide |
| Etujarrut | Shimano MT410 CL hydraulinen levyjarru 203mm |
| Takajarrut | Shimano MT410 CL hydraulinen levyjarru 180mm |
| Jarrukahva | Shimano MT-401 |
| Kampisarja | FSA CK-752 165mm , 34H Shimano CRE-70B |
| Ketjut | Shimano CN-LG500 Linkglide |
| Kiekot | Mach1 Trucky 30-622 ETR / 32H, tubeless ready |
| Istuin | Ergon ST10 GEL |
| Istuinkannatin | 30,9 x 350 mm |
| Ohjaustanko | Alumiini 780mm(17″ 720mm) |
| Ohjainkannatin | Satori URSA 50 mm |
| Taka-akselin mitat | |
| Renkaat | Schwalbe Nobby Nic |
| Rengaskoko | 29″ |
| Renkaiden koko ETRTO | 62-622 |
| Moottorin merkki | Shimano |
| Moottorin malli | Shimano EP600 |
| Moottorin tiedot | 250W – 36V – 85Nm- 25km/h |
| Akku malli | Shimano EN806 |
| Akun energiamäärä (Wh) | 630 |
| Akun sijainti | Integroitu |
| Akun latausaika | 80 % 7,5 h/ 100 % 10,2 h |
| Laturi | Shimano E6002 |
| Näyttö | Shimano EN600 |
| Väri | grafiitinharmaa, laguuninvihreä, violetti |
| Painoraja (kg) | 145 |
| Suosituspituus | |
| Paino (kg) | 24 |







