Kuvaus
Hihnavetoinen Helkama CX on kaupunkisähköpyörä, joka yhdistää huippuluokan teknologian, tyylikkään muotoilun ja huolettoman ajokokemuksen.
CX on suunniteltu vastaamaan kaupunkiliikkumisen tarpeisiin – läpiastuttava runko ja ajoasento sopii kaikenlaisille ajajille. Hihnavetoisen Gates CDX -voimansiirron ansiosta pyörä kulkee pehmeästi ja hiljaisesti – ilman ketjujen rasvaamista tai vaihtotarvetta. Helkama CX:n sydän on Shimano EP500 -sähkömoottori, joka tarjoaa 60 Nm vääntöä ja 250 W tehoa. Moottori tekee liikkumisesta vaivatonta, olipa edessä ylämäki tai vastatuuli. Integroitu Shimano EN805L -akku (504 Wh) takaa pitkän toimintasäteen.
| Tuotenimi | |
|---|---|
| Runko | Alumiini |
| Rungon koko | 50 cm, 54 cm |
| Etuhaarukka | Suntour XCR32 AIR , 80mm |
| Vaihteisto | Shimano Nexus 5 |
| Vaihteiden määrä | 5 |
| Vaihdevipu | Shimano Nexus 5 |
| Etujarrut | Shimano MT410 hydraulinen levyjarru 180mm |
| Takajarrut | Shimano MT410 hydraulinen levyjarru 160mm |
| Jarrukahva | Shimano MT401 |
| Kampisarja | Shimano EM600, 170mm / Gates CDX 39T |
| Ketjut | Gates CDX 118T |
| Kiekot | Mach1 Trucky 30-584, 32H |
| Istuin | Selle Royal Lookin Evo Athletic |
| Istuinkannatin | 31,6x300mm |
| Ohjaustanko | Ergotec City Cruiser 640mm, alumiini |
| Ohjainkannatin | Ergotec Sepia XL Fi 90mm, säädettävä / adjustable |
| Taka-akselin mitat | Kiinteä 135mm/187mm |
| Renkaat | Schwalbe Al Grounder |
| Rengaskoko | 27,5″ |
| Renkaiden koko ETRTO | 60-584 |
| Moottorin merkki | Shimano |
| Moottorin malli | Shimano EP500 |
| Moottorin tiedot | 250W – 36V – 60Nm- 25km/h |
| Akku malli | Shimano EN805L |
| Akun energiamäärä (Wh) | 504 |
| Akun sijainti | Integroitu |
| Akun latausaika | 80% 4h / 100% 7,5h |
| Laturi | Shimano E6002 |
| Näyttö | Shimano EN610 |
| Väri | graniitti |
| Lukko | AXA Imenso L |
| Painoraja (kg) | 140 |
| Paino (kg) | 29,4 |






